Prediabétesz kivizsgálása

A szénhidrát anyagcsere zavar sok esetben lassan alakul ki, és a kezdeti időszakban akár tünetmentes is lehet, vagy csupán néhány enyhe tünet hívja fel rá a figyelmet (gyakori cukoréhség, mozgás közben szédülés, étkezések után fáradékonyság és ingerlékenység) Ma már azonban köztudott, hogy a 2-es típusú cukorbetegségnek számos megelőző állapota létezik, így a probléma korai felismerése révén el is kerülhető a cukorbetegség kilakulása.

Prediabétesz az állapot, amikor a vércukorszint (éhomi és/ vagy a terheléses) már magasabb a normálisnál, de még nem olyan mértékben, hogy cukorbetegség legyen diagnosztizálva. A jelenség mellett mégsem szabad elmenni, hiszen a kis mértékben emelkedett vércukorszint is hozzájárul a szív-és érrendszer károsodásához, és kezeletlen esetben cukorbetegség kialakulásához vezethet.

Prediabétesz kivizsgálása:

A legtöbb rutin vizsgálat során csupán az éhomi cukorértéket monitorozzák, amely még sok esetben nem nyújt teljes körű képet a szénhidrát anyagcsere állapotáról. Ha a családban előfordult kettes típusú cukorbetegség, a tünetek arra utalnak, hogy probléma van a vércukor és inzulin szinttel, akkor érdemes cukorterheléses vizsgálaton (OGTT) részt venni. Az OGTT nem csak az éhomi vércukorszintről ad képet, hanem azt is megmutatja, hogy hogyan reagál a szervezet nagy mennyiségű cukor elfogyasztására.

Prediabétesz fajtái:

Két különböző formája ismert a pre-diabétesznek:

  IFG (impared fasting glycaemia)emelkedett éhomi vércukorszint
  IGT (impaired glucose tolerance)csökkent glükóz tolerancia

IFG diagnosztizálható abban az esetben, ha a reggel éhgyomorra mért cukor érték meghaladja a 6,1 mmol/l értéket, de még nem éri el a 7 mmol/l-t, mely már a cukorbetegség diagnosztizálná.

IGT a terhelés hatására történő vércukorszint emelkedést vizsgálja, ezért kiderítéséhez elkerülhetetlen az OGTT. IGT, vagyis csökkent glükóztolerancia diagnózisa kimondható, ha az éhomi vércukorérték 7 mmol/l alatti, és a terhelést követő 120. percben mért vércukor magasabb, mint 7,7 mmol/l, de még kevesebb 11,1 mmol/l-nél.

Tehát a két prediabétesz állapot nem tekinthető egymás szinonimájának, de együttes fennállásuk előfordulhat.

Teendők prediabétesz esetén

Ha magasabb a vércukorérték, akkor prediabeteszre kell gondolno

A jó hír a prediabéteszben szenvedők számára azonban az, hogy rengeteget tehetnek a cukorbetegség kialakulása ellen. Vizsgálatok egyértelműen bebizonyították, hogy a cukorbetegség kialakulásának kockázata jelentős mértékben (50-60%) mérsékelhető azáltal, ha diéta és rendszeres testmozgás segítségével a testsúly 5-7%-kal csökken.

Az életmód megváltoztatása mellett szintén fontos az állapot nyomon követése, hogy ha mégis kialakul a cukorbetegség, akkor időben a megfelelő kezelést megkapja a beteg. A szakmai ajánlások szerint igazolt pre-diabétesz esetén évente cukor terheléses vizsgálatot (OGTT) kell végezni.

A korai felismerés lehetővé teszi, hogy akár csak életmód orvoslással (egyénre szabott, meghatározott szénhidrát tartalmú étrend, rendszeres fizikai aktivitás, stressz-menedzsment) elkerülhető legyen a gyógyszerek szedése, inzulin adása a vércukorszint stabilizálása érdekében. Ehhez fontos a rendszeres orvosi kontroll, rendszeres életvitel kialakítása, a témában jártas dietetikus és edző bevonása a kezelésbe.

Forrás: https://www.cukorbetegkozpont.hu/

Hagyjon kommentet

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük