A hipoglikémia – “hipózás” egy viszonylag gyakran előforduló állapot a cukorbetegeknél, melynek során a vércukorszint a normál tartomány alá kerül. Ez nem csak kellemetlen tüneteket okozhat, de igen veszélyes is. Hogy miként lehet elkerülni, illetve csökkenteni fellépésének az esélyét, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.
Mi is az a hipoglikémia?
A hipoglikémia alacsony vércukorszintet jelent. A vércukorszint gyakran változik a nap folyamán, ám ha 3,6 mmol/l alá csökken, azt már alacsony vércukorszintnek nevezik. A glükózt a szervezet az elfogyasztott ételekből és a májból állítja elő (a glükóz glikogén nevű formáját tárolja). A glükóz egyfajta üzemanyag, melyre szüksége van a szervezetnek – így a létfontosságú szerveknek is- a megfelelő működéshez. Éppen ezért, ha túl alacsony a vércukorszint, fontos, hogy mielőbb feltornázza a mennyiségét!
Hipoglikémia tünetei
- Szapora pulzus
- Remegés
- Izzadás
- Idegesség vagy szorongás
- Ingerlékenység vagy zavartság
- Szédülés
Amennyiben súlyos hipoglikémia lép fel, úgy eszméletvesztés, görcsrohamok jelentkezhetnek. A súlyos hipoglikémia életveszélyes is lehet, így azonnal kezelni kell!
Hipoglikémia és cukorbetegség
Hipoglikémia előfordulhat cukorbetegség nélkül is (pl. bizonyos gyógyszerek, koplalás vagy betegségek miatt), ám a leggyakrabban a diabétesszel küzdőknél lép fel, azon belül is azoknál, akik inzulint használnak, illetve azoknál, akik olyan gyógyszert szednek, melyek fokozzák az inzulintermelést. Az inzulin ugyanis segíti a glükóz véráramból való beépülését a sejtekbe. Azonban, ha túl nagy a dózis, vagyis túl sok lesz az inzulin, a vércukorszint túl alacsonyra csökkenhet. Hipoglikémia felléphet akkor is, ha nem visz be elegendő szénhidrátot, ha túl sok alkoholt iszik, ha a szokásosnál többet mozog, de akár kánikula is kiválthatja (ekkor gyorsabban hat az inzulin).
Hogy lehet elkerülni a hipoglikémiát?
Látható tehát, hogy hipoglikémia akkor lép fel, ha túl sok az inzulin, illetve, ha a vércukorszint megfelelő dózis ellenére valami miatt lecsökken. Ilyen esetekben fontos, hogy tájékoztassa diabetológusát a problémáról, hogy ki lehessen deríteni, hogy mi okozza a vércukor esését. Érdemes vércukor naplót vezetnie, hiszen így jól látható, ha vétett valami hibát a kezelésben, életmódjában. Amennyiben nincs diétahiba, nem mozgott többet, nincs betegsége, akkor nagy valószínűséggel az inzulin/gyógyszer típusán/dózisán szükséges változtatni. Az ún. analóg típusú inzulin használata esetén például kevesebbszer fordul elő súlyos hipoglikémia- mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa
Ezeket tegye, hogy elkerülje az alacsony vércukorszintet
- Kövesse a dietetikus által összeállított étrendet (gondosan ügyelve az előírt CH mennyiségre
- Ne hagyjon ki étkezést
- Mellőzze az alkoholfogyasztás (sok alkohol hipoglikémiát okoz, ami ráadásul az alkohol fogyasztása után órákkal is kezdődhet)
- Közel azonos mennyiségben mozogjon naponta és ne eddzen üres gyomorra
Érdemes tudni, hogy a hányással, hasmenéssel, erős étvágytalansággal járó betegségek esetén igen könnyen leeshet a vércukorszint. Éppen ezért ilyenkor konzultáljon kezelőorvosával, hiszen nagy valószínűséggel az inzulin dózisán változtatni szükséges a gyógyulásig.
Tipp: amennyiben túl gyakran fordul elő hipoglikémia, illetve, ha egyből nem lehet rájönni, mi okozza a problémát, úgy érdemes szöveti glükózmonitorozó eszközt (CGM) viselni egy darabig, hiszen így folyamatosan képet kaphatunk a vércukorszintünkről.
Mit tegyen hipoglikémia esetén?
– egyen egy kis kekszet, igyon gyümölcslevet (a lényeg, hogy gyorsan felszívódó CH legyen)
-15 perc múlva mérje meg vércukor szintjét
-ha továbbra is alacsony, ismét egyen/igyon
-ha nem hoz javulást, adjon be magának glukagon injekciót
-súlyos hipoglikémia esetén hívjon mentőt
Forrás: Cukorbetegközpont.hu
Téma szakértője
- DR. POLYÁK ANNAMÁRIA
- Szakterületek:
- diabetológus, endokrinológus