Cukorbetegséghez kapcsolódó szembetegségek

A cukorbetegség növeli bizonyos szemproblémák kockázatát, melyek némelyike akár látásvesztéshez is vezethet. Ennek oka, hogy a magas vércukorszint a szem ereit is károsíthatja, ami homályossá teheti a látást – mindkét vagy csak az egyik szemen. A szemlencse vízkötő képessége is változik ilyenkor, ez is okozhatja ezt a tünetet. A kezelés már csak azért is fontos, mert ez a károsodás végső soron akár látásvesztéshez is vezethet. A cukorbetegség hazánkban a vakság második leggyakoribb oka, sűrűbben fordul elő II. típusú cukorbetegeknél, viszont az I-es típusúaknál gyakoribbak és súlyosabbak lehetnek a komplikációk.

Milyen szemészeti szövődményei vannak a cukorbetegségnek?

Mivel a tartósan magas vércukorszint miatt a szemben az erek és idegek is károsodnak, ezért több szemészeti szövődmény is felléphet. Sajnos igen gyakori, amikor ezeket a beteg akkor tapasztalja, amikor még nem is tud a cukorbetegségéről, hiszen a 2-es típusú diabetes már hosszú ideje fennállhat, úgy, hogy semmilyen tünetet nem okoz. A páciens sokszor csak akkor szembesül a betegségével, amikor az már szövődményeket okozott (pl. szemészeti, neuropathias szövődményt). Éppen ezért fontos a magas rizikóval rendelkezők rendszeres szűrése diabetes irányába.

Cukorbetegséghez kapcsolódó szembetegségek

Diabéteszes retinopátia

A cukorbetegség egyik szövődménye a látás romlása, aminek oka, hogy a magas vércukorszint károsítja a szemben (ahogy a test más területén is) található hajszálerek falát.  A szemfenéki erekkel együtt a szemfenéken elhelyezkedő fényérzékelő sejtek is károsodnak. Ezt az állapotot diabéteszes retinopátiának nevezik. A betegség kezdetben nem okoz tüneteket, később azonban úszó homályos foltok jelenhetnek meg a beteg szeme előtt, majd látásromlás következik be.

Diabéteszes retinopátia vizsgálata

A betegség súlyosbodásakor már elzáródnak hajszálerek, aminek hatására a retinában új erek képződnek. Ezek azonban már nem lesznek olyan erős erek és megrepedve vér szivárog belőlük az üvegtestbe, ami gátolja a látást. A retinopátia hegesedéssel is járhat, ekkor a heg a látóideghártyát elmozdíthatja a helyéről, amit retinaleválásnak neveznek.

Fénytörés zavara

A magasabb vércukorszint a szemgolyóban is megemeli a vércukorszintet, változik a szem fénytörése és a beteg rövidlátóvá válik. A vércukorszint rendezését követően visszanyeri az eredeti fénytörést.

Homályos látás

A megemelkedett vércukorszint révén a glukóz koncentráció a szemgolyóban is túlságosan magas szintet ér el, miáltal annak fénytörése megváltozik, homályos látás alakul ki.

Szürke-és zöldhályog

A szemlencse normál esetben tiszta és áttetsző, ám szürkehályog esetén homályos, zavaros a fényáteresztőképesség csökkenése miatt, melyet a magas vércukorszint is okozhat. Ez egy visszafordíthatatlan folyamat, melynek következtében a szemlencse fokozatosan elhomályosul, a beteg mintha egy vízfátyolon keresztül látná a világot. A szürkehályog egy viszonylag jól kezelhető szemészeti probléma, kezdetben korrigálható szemüveggel, illetve fontos a jó minőségű napszemüveg is. A szürkehályog gyógyítása azonban sok esetben csak műtét segítségével lehetséges.

Ennél veszélyesebb a zöldhályog, mely rendkívül összetett és több változata is ismert, de minden esetben nő a szemnyomás. Oka, hogy a látóidegek fokozottabb ütemben pusztulnak a normálisnál, ami eleinte kisebb-nagyobb kieséseket okoz a látótérben, és a kezelések elmaradásával vakság következhet be. Emiatt fontos a mihamarabb elkezdett tüneti kezelés szemcseppekkel, súlyos esetben lézeres műtéttel, de emellett szükséges a cukorbetegség rendezése is.

Források:

Süveges Ildikó (2021, szerk.) Szemészet. Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest

Hagyjon kommentet

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük