Szerző: SZEGEDI LÁSZLÓ | 2019. 10. 21.
Próbálsz fogyni, de újra és újra belebuksz a fogyókúrákba? Szerinted mindent megteszel, még sincs eredménye?Könnyen előfordulhat, hogy súlyproblémáid hátterében az inzulinrezisztencia áll, csak erről te még nem is tudsz. IR és fogyás – cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!
Próbálsz véglegesen megszabadulni a súlyfeleslegtől, de újra és újra belebuksz a folyamatba? A plusz kilók száma nemhogy nem csökken, hanem inkább – látszólag indokolatlanul – folyamatosan gyarapodik? Könnyen előfordulhat, hogy súlyproblémáid hátterében az inzulinrezisztencia áll, csak erről te még nem is tudsz! Ebből a cikkből megismerheted, mi is az az inzulinrezisztencia és melyek a jellemző tünetei, illetve eláruljuk azt is, hogyan tudsz hatékonyan fogyni inzulinrezisztencia esetén. Olvass tovább, ha azt szeretnéd, hogy a következő fogyókúrád tartós sikert hozzon!
Inzulinrezisztencia: egy rejtőzködő népbetegség
Volt idő, amikor a vércukorral kapcsolatos problémák még rendkívül ritkának számítottak, az elmúlt évtizedekben azonban világszerte folyamatosan emelkedett (és emelkedik) a cukorbetegség előfordulása. Az elszomorító statisztikákért döntően a nem megfelelő életmóddal összefüggő 2-es típusú cukorbetegség a felelős, ami sem életkor, sem nem szempontjából nem válogat.
Napjaink vércukor-problémáinak hátterében leggyakrabban az inzulinrezisztencia (IR) áll, ami a szénhidrát-anyagcsere zavara: a sejtek csökkent inzulinérzékenységük miatt nem képesek a cukrot a vérből felvenni, így az felhalmozódik. Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség „előszobájának” számít, szinte minden esetben megelőzi a 2-es típusú cukorbetegséget.
Egyes becslések szerint inzulinrezisztenciában a lakosság 40-50 százaléka érintett lehet, tehát valódi népbetegségről beszélhetünk. Az igazán nagy probléma, hogy az emberek jelentős része nincs is tisztában azzal, hogy miben szenved. A tünetek rendkívül általánosak, sokszor fel sem tűnnek, illetve csak kevesen gondolnak arra, hogy a különböző jelek mind egyetlen okra vezethetők vissza.
Az elhízás és a sikertelen fogyás az inzulinrezisztencia egyik csendes tünete
Az inzulinrezisztencia sajnos akár észrevehető tünetek nélkül is jelen lehet, részben ez is az oka annak, hogy sokáig rejtve marad. A másik fő ok, hogy ha mégis jelentkeznek inzulinrezisztenciára jellemző tünetek, akkor azokat a legtöbben figyelmen kívül hagyják, esetleg a modern élet velejárójaként félresöprik őket. Az alábbiakra mindenképpen figyelj oda:
- Hasi elhízás, súlyproblémák, sikertelen fogyókúrák
- Bőrproblémák, zsíros bőr, pattanások
- Hajproblémák, hajhullás
- Fáradékonyság, kialvatlanság
- Édesség / szénhidrát utáni sóvárgás, hirtelen édességvágy
- Rohamszerű álmosság, gyengeség édesség / szénhidrát fogyasztása után
- Menstruációs zavarok, meddőség
Az inzulinrezisztencia egyik leggyakoribb jele a túlsúly (különösképpen a hastájéki hízás), a betegek nagy része állandó súlyproblémákkal, sikertelen fogyókúrákkal küzd. Egy ördögi kör alakul ki ilyenkor: az inzulinrezisztencia miatt szinte állandóan magasan van az inzulinszint (a szervezet igyekszik ellensúlyozni a sejtek csökkent inzulinérzékenységét), ez küldi a jelet az agynak, hogy szénhidrátra van szükség, a szénhidrát- és cukorfogyasztás miatt még több hasüregi, azaz zsigeri zsír halmozódik fel, ami fokozza az inzulinrezisztenciát, és így tovább.
Ha az inzulinrezisztencia tüneteit észleled magadon, esetleg számtalan sikertelen fogyókúrán túl vagy már, akkor mindenképp keresd fel az orvosodat és kérj egy inzulinrezisztencia vizsgálatot!
Az 5 legfontosabb fogyókúrás tudnivaló inzulinrezisztencia esetére
Inzulinrezisztens állapotban a fogyás nem egyszerű feladat, de egyáltalán nem is lehetetlen: akaraterőt, odafigyelést, tudatosságot igényel. Néhány alapvető szabály követésével és a test jelzéseire történő odafigyeléssel gyakorlatilag minden inzulinrezisztenciában szenvedő ember meg tud szabadulni a plusz kilóktól.
Inzulinrezisztencia esetén a fogyókúra másféle megközelítést igényel, mint egy egészséges szervezet esetén. A táplálkozásnak, illetve a teljes életmódnak két fő célt kell szolgálnia: a testsúly csökkentése és az inzulinrezisztencia visszafordítása. A kettő természetesen kéz a kézben jár, és oda-vissza hatással is vannak egymásra.
1. Étrend
Az optimális testsúly eléréséhez és fenntartásához, illetve az általános egészség megóvásához hosszú távú étrend- és életmódváltásra van szükség. Koplalással vagy divatdiétákkal nem javítható az inzulinrezisztencia és a testsúly is legfeljebb csak ideiglenesen csökkenthető. Helyes táplálkozással azonban kifejezetten hatékonyan elérhetőek ezek a célok, sőt, a megfelelő ételek fogyasztásától még az energiaszinted is látványosan emelkedni fog!
A kalóriabevitel túlzott csökkentése nem ajánlott inzulinrezisztencia esetén (sem), ellenben a szénhidrátfogyasztás mérséklésére mindenképpen törekedni kell. Ha az orvos másképpen nem rendeli, inzulinrezisztencia diéta esetén a javasolt szénhidrátmennyiség nőknél naponta 140-180 gramm, férfiaknál 160-200 gramm.
Az alábbi tippeket érdemes még betartanod:
- Egyél gyakran, de kis adagokat! Ha 3-5 óránként eszel, azzal stabilabban tudod tartani a vércukorszintedet. Egy nap legyen legalább 5 étkezés.
- Tartsd magad a 2:1-es szénhidrát-fehérje arányhoz! Más szóval minden gramm elfogyasztott fehérjéhez fogyaszthatsz 2 gramm szénhidrátot. Ezzel megelőzhető, hogy a szervezet a felesleges szénhidrátokat zsírként raktározza.
- Válassz sovány fehérjeforrásokat! Pl.: csirke és más sovány húsfélék, halak, hüvelyesek, zsírszegény vagy zsírmentes tejtermékek, tofu, tojásfehérje, diófélék és olajos magvak.
- Fogyassz naponta legalább 5 adag zöldséget! A keményítő nélküli zöldségekből gyakorlatilag bármennyit megehetsz egy nap, a magas keményítőtartalmú zöldségek (pl. burgonya, kukorica, sütőtök) bevitelét azonban korlátoznod kell. Gyümölcsből elég, ha napi 2 adaggal fogyasztasz. Egy adag zöldség vagy gyümölcs 80 gramm.
- Kerüld az erősen feldolgozott és finomított ételeket! Pl.: fehér rizs, fehér kenyerek és pékáruk, fehér tészták, chipsek, cukorkák, sütemények, kekszek, szalonna, szalámi, kolbász.
- Helyezd előtérbe az alacsony glikémiás indexű (GI) és rostban gazdag ételek fogyasztását! Az ilyen ételek lassabban és kisebb mértékben emelik meg a vércukorszintet, illetve tovább tartózkodnak a gyomorban, ami elősegíti a teltségérzet kialakulását. Pl.: teljes kiőrlésű gabonatermékek, zöldségek, hüvelyesek, bizonyos gyümölcsök.
- Fogyassz kevesebb telített és több telítetlen zsírsavat! A telített zsírok (pl. zsíros húsrészek, vaj, sertészsír) egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakkal (pl. olajos magvak, olívaolaj, avokádó) történő helyettesítése az inzulinérzékenység jelentős javulását eredményezheti.
2. Testmozgás
A rendszeres fizikai aktivitás javít az inzulinrezisztencián, mivel az izmok a véráramban lévő vércukrot hasznosítják energiaként és nem igényelnek inzulint. Kutatások sora igazolta, hogy a testmozgás segít a vércukorszint, a testzsír, és a testsúly csökkentésében, valamint a sejtek inzulinérzékenységének növelésében is.
A rendszeres edzés nem azt jelenti, hogy végig kell csinálnod egy triatlont. A felnőtteknek legalább heti 150 perc mérsékelt intenzitású (pl. gyors séta) vagy 75 perc erős intenzitású (pl. kocogás) aerob testmozgás ajánlott. Az aerob mozgás mellett érdemes heti legalább két napon erősítő edzést (pl. súlyzózás) is végezni, olyat, ami minden nagyobb izomcsoportot megdolgoztat.
3. Alvás
A nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás bizonyítottan növeli az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázatát. Egy 2015-ös tanulmány szerzői megállapították, hogy a cukorbetegek számára az alvás olyan életmódbeli tényező, ami fontos szerepet játszik a metabolikus (anyagcserével kapcsolatos) egészségben és az energia-háztartásban.
Az alvás segíti az éhségben szerepet játszó hormonok szabályozását, valamint csökkenti a vércukor-anyagcsere rendellenesség kockázatát. Egy átlagos felnőtt számára 7-9 óra alvás az ideális. Fontos, hogy lehetőleg ugyanabban az időben térj nyugovóra nap mint nap és lehetőleg még 10 óra előtt.
4. A túlevés megelőzése
Néha ravasz trükkökre van szükség ahhoz, hogy ne edd magad túl diéta-romboló ételekkel. Próbáld ki az alábbiakat:
- Először az alacsony kalóriatartalmú ételekkel töltsd meg a hasadat! Kezdj minden étkezést azokkal a tányérodon lévő ételekkel, amik a legkevesebb kalóriát tartalmazzák! A keményítőt nem tartalmazó zöldségek (pl. spenót, paradicsom, uborka, brokkoli, retek) kiválóak ilyen szempontból. Mire a többi ételhez jutsz, már nem is leszel annyira éhes.
- Változtass a salátaöntet használatodon! A salátára történő csepegtetés vagy öntés helyett tedd a dresszinget egy külön kis tálba, majd minden harapás előtt először mártsd ebbe a villádat, és csak ezután vegyél a salátából. Meg fogsz lepődni, hogy mennyivel kevesebb öntet fog elfogyni és így milyen sok kalóriát tudsz megtakarítani.
- Keress magadnak egy hobbit, ami kellően lefoglal! Az unalom könnyen odavezethet, hogy evéssel ütöd el az időt. Foglald el magad, sétálj, horgolj, varrj, készíts kreatív fotóalbumot, fejts keresztrejtvényt, vagy kertészkedj!
- Hordj magaddal fogkefét és fogkrémet! Tartsd ezeket a retikülödben vagy kézitáskádban, és ha étel utáni sóvárgást érzel, mosd meg a fogad egy kis borsmenta ízű fogkrémmel! Ez segít csillapítani az étvágyadat.
- Érkezz divatosan késve a bulikra! Ha kevesebb időd marad a büféasztal mellett álldogálni, akkor nagy eséllyel a kalóriadús vendégváró falatokból is kevesebbet tudsz majd enni.
5. Étrend-kiegészítés
Tudományos kutatások bizonyították, hogy bizonyos vitamin- és ásványi anyag hiányok nagyobb eséllyel fordulnak elő az inzulinrezisztens emberek körében. Ilyen például a D-vitamin, amely vizsgálatok szerint hatással lehet az inzulinérzékenységre és segíthet a cukorbetegség megelőzésében is. Egy felnőtt embernek körülbelül 2000 nemzetközi egység (NE) a napi D-vitamin szükséglete, de a lakosság jelentős része meg sem közelíti ezt a beviteli szintet.
Az inzulinérzékenység javításához a magnéziumpótlás, a probiotikus baktériumok és az omega-3 tartalmú étrend-kiegészítők szedése is hozzájárulhat. Emellett fontos ügyelni még a króm, cink, mangán, réz, és a B-vitaminok megfelelő bevitelére. Gyógynövények és egyéb természetes hatóanyagok szedését is érdemes fontolóra venni: egyre növekvő számú tudományos bizonyíték támasztja alá, hogy az inzulinérzékenység javítására és az inzulinrezisztencia csökkentésére a fahéj, a különböző növényekben előforduló berberin nevű alkaloid, az aloe vera, a máriatövis kivonat, valamint a mio-inozitol nevű vitaminszerű anyag is képes lehet.
Forrás: https://netamin.hu/