Terheléses vércukorvizsgálat (OGTT)

Miért végeznek terheléses vércukorvizsgálatot? Mire ügyeljen a vizsgálat előtt? Hogyan zajlik? Mire számíthat? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a terheléses vércukorvizsgálattal kapcsolatban.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálat a panaszokat még nem okozó cukorbetegség, az azt megelőző állapot (az úgynevezett csökkent glükóztolerancia (IGT)) és a terhességi cukorbetegség felismerésére szolgál. Ez utóbbi esetben az anyát és a magzatot egyaránt veszélyeztető cukorbetegség a korábban egészségeseknél a terhesség folyamán alakul ki. Kizárására a vizsgálatot a terhesség 28. hetében rutinszerűen mindenkinél elvégzik. A vizsgálat elvégzése tilos abban az esetben, ha az éhgyomri és/vagy az étkezés utáni vércukorértékek alapján a cukorbetegség diagnózisa felállítható.

A vizsgálat előkészítése

A vizsgálatot reggel, teljesen éhgyomorra (minimum 10 órán keresztüli koplalás után) kell elvégezni. A vizsgálat előtti három napban legalább napi 150 gramm szénhidrát tartalmú étrendet kell betartani átlagos fizikai terhelés mellett. A vizsgálat eredményét bizonyos gyógyszerek és fertőzések is befolyásolhatják, melyek a terhelés későbbi időpontra való halasztását tehetik szükségessé. Ne történjen a vizsgálat a menstruáció ideje alatt sem!

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A terheléses cukorvizsgálatot laboratóriumi háttérrel rendelkező egészségügyi ellátó intézetekben (háziorvosi és szakorvosi rendelő, kórház és klinika), nyugodt körülmények között kell elvégezni. Először az éhgyomri vércukorszint meghatározása történik vénás vérvételből, ezt követően 75 gramm, 250-300 ml vízben feloldott glükóz elfogyasztása következik öt perc alatt. A vércukorszint meghatározása ezután vénás vérből a 30., a 60., a 90, és a 120. percben történik, a diagnózis az éhgyomri és a 120. perces értékből felállítható.

A vizsgálat értékelése

Csökkent glükóz toleranciáról beszélünk, ha a 120. perces érték 7,8 mmol/l vagy annál nagyobb, de 11,0 mmol/l-nél kisebb. Cukorbetegségről beszélünk, ha a 120. perces érték 11,1 mmol/l vagy annál nagyobb.

Mi a teendő kóros értékek esetén?

Az eltérés súlyosságától függően rendszeres ellenőrzés vagy gondozás, az esetleges szövődmények felmérése, diétás, életmódi és szükség esetén gyógyszeres kezelés elkezdése szükséges.

Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus

Hagyjon kommentet

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük