A zsírok fontos szerepet játszanak, az egészséges étrend részét képezik és szükségesek testünk számára, hogy a folyamatokat tökéletesen elvégezhessék.
Tudjuk például, hogy sok vitamin zsírban oldódó, tehát ha nem biztosítunk számukra oldóanyagot, nem tud felszívódni és hasznosulni.
A fogyókúrás időszakban tehát fokozottan figyeljünk oda, hogy vigyünk be zsírokat is, mert csak így lehet kiegyensúlyozott az étrendünk.
Azonban tudatosan válasszuk meg, milyen változatban vesszük magunkhoz, mert fogyókúránkat is támogathatják egyben.
Fedezzünk fel öt olyan zsírt, amely tápanyagban gazdag és mégis odafigyel az alakunkra is
1. Kókuszolaj
A kókusz alapanyagból előállított termékek hazánkban is egyre népszerűbbek. Sok egészségünkre jótékony tulajdonsággal rendelkezik.
A kókusz olajat és a kókuszzsírt is használhatjuk sütéshez, főzéshez egyaránt. A kókuszolaj antibakteriális és rákellenes tulajdonságai egészségünket szolgálják.
Javítja az emésztést, a tápanyagok felszívódását és a bélrendszer egészségéért is sokat tesz. A szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében kiváló és segít kezelni a 2-es típusú cukorbetegséget. Elősegíti a vese és a máj egészséges működését és támogatja az immunrendszert is.
Az anyagcserénkre is előnyös, az energia háztartásunkat is támogatja, emellett testtömegünket csak minimálisan emeli.
A kókusz olajnak egy ideig rossz volt a híre, mert telített zsírt tartalmaz, azonban a telített zsír nem mindegy, hogy állati vagy növényi eredetű.
A kókuszolajban lévő közepes láncú trigliceridek könnyen metabolizálódnak és energiaként hasznosuknak a szervezetünkben. A kutatások azt mutatják, hogy ezek a zsírsavak fokozzák az anyagcserét, elősegítik a fogyást, és növelik a HDL, a jó koleszterint szervezetünkben.
2. Olívaolaj
Az olívaolaj olyan egészséges olaj, melyet sütésre, és salátaöntetként is felhasználhatunk. Ez a fantasztikus olaj gazdag egyszeresen telítetlen zsírban és antioxidánsokban, klorofillban, karotenoidokban, és E-vitaminban.
Figyeljünk rá, hogy a hidegen sajtolt olívaolaj esetében az eredeti összetevők megmaradnak az olajban, ha más eljárással vonják ki a bogyókból az olajat, sajnos veszít tápértékéből.
A hidegen sajtolt olajat mi is igyekezzünk hevítés nélkül alkalmazni, mint például a salátaöntetekben, mert így jótékony tulajdonságait megőrizzük.
Az olívaolaj alkalmas lehet a vérnyomás csökkentésére, a rák megelőzésére, a cukorbetegség kialakulásának késleltetésére és súlyosságának csökkentésére, az asztma és az ízületi gyulladás tüneteinek csökkentésére.
Sőt az olívaolaj a diétában is segít fenntartani az alacsonyabb, egészséges testsúlyt.
3. Csonthéjas magvak
A csonthéjas magvak nagyon diéta-barát lehetőségek, és rengeteg olyan tápanyagot tartalmaz az egészséges zsírok és fehérjék mellett, amelyek elengedhetetlenek szervezetünk számára. A csonthéjas magvak az egyik legjobb forrásuk az alfa-lenolenic savnak, amely egyfajta szívbarát omega-3 zsírsav.
Az Omega-3 zsírsavak számos egészségre jótékonyan ható tulajdonsággal rendelkeznek, mint például a koleszterinszint csökkentése, a betegségek megelőzése.
Ezek a magok szintén gazdagok L-argininben, amely egy olyan aminosav, amiről igazolták, hogy fokozza az immunrendszer működését, elősegíti a sebgyógyulást, javítja a vérerek működését, és segít kezelni a kardiovaszkuláris betegségeket.
Továbbá tartalmaznak oldható rostokat és E-vitamint. A rost segít csökkenteni a koleszterin-és vércukorszintet, míg az E-vitamin egy erőteljes antioxidáns. Az E-vitamin elengedhetetlen a megfelelő immunrendszer működéséhez, az egészséges bőr eléréséhez.
Néhány kedvencem a mandula, dió, és a brazil dió. Próbáld ki őket, turmixokban, salátákhoz, diákcsemegékben vagy csak különállóan.
A csonthéjasokból készült vajak, mint például a mandulavaj egy másik remek módját adják annak, hogy élvezzük ezt a tápanyagokban gazdag élelmiszerkombinációt.
4. Olajos magvak
Az olajos magok, mint a csonthéjasok is, számos jótékony tulajdonsággal bírnak, mint például a szív egészséges állapotának megőrzése.
Nemcsak rosttartalmuk előnyös, de Omega-3 zsírsavakban, és fehérjékben is gazdagok. Emellett persze tele vannak egészségünket javító ásványi anyagokkal, mint például magnéziummal, szelénnel és a cinkkel.
Néhány jó magot felvehetünk az étrendünkbe rendszeres fogyasztásra, mint például a lenmagot, a Chia magot, a tökmagot és napraforgómagot.
A Chia mag különösen ajánlott rendkívül magas tápanyag tulajdonságai miatt. Ezek a magvak kiemelkedően gazdagok Omega-3 zsírsavakban.
Emellett erős antioxidánsok, és igen gazdagok rostokban, magnéziumban, foszforban, mangánban, rézben, vasban és cinkben.
Magok élvezeti értéke is igen jó, turmixokban is fogyaszthatjuk, de sütemények, saláták, különböző keverékek, mint pl. müzli, joghurt, és más élelmiszerek formájában is kellemes az ízviláguk is.
5. Avokádó
Az avokádó fantasztikus gyümölcs rengeteg táplálkozástani előnnyel. Rendkívül kiváló forrása egy erős antioxidánsnak, amely segít megtisztítani és megvédeni a testünket. Méregtelenítő hatású, a nehézfémek eltávolítására és a szabadgyökök ellen is védi testünket.
A benne lévő antioxidáns segít fenntartani az egészséges immunrendszert és lassítja az öregedési folyamatokat. Az avokádó gazdag folsavban, amelyről kimutatták, hogy csökkenti a szívbetegségek előfordulását és a szélütés gyakoriságát.
Az avokádó is a legjobb gyümölcsök közé tartozik: E-vitamin forrás, ami véd a sok betegség ellen, és segít megőrizni általános egészségi állapotunkat.
Az avokádó nem csak tele van rengeteg tápanyaggal, de vizsgálatok kimutatták, hogy bizonyos tápanyagok sokkal jobban felszívódnak miután ettünk egy avokádót. Élvezzük hát az avokádót szendvicsben, salátában, vagy keverjünk egy jó turmixot belőle.
Forrás: https://goldcenter.hu/