Mozgás nyomonkövetése okoseszközzel

A cukorbetegség nem gyógyítható sportolással, ellenben a rendszeres mozgás jelentősen segít az állapot egyensúlyának beállításában és fenntartásában. A testmozgás részleteinek nyomon követése az orvos és a páciens részéről is elengedhetetlen fontossággal bír, melyben segítséget nyújtanak az okoseszközök.

Mozgás cukorbetegségben

Nagyon fontos, hogy a mozgásterápia elkezdése előtt mindig érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét. A hatékony edzés érdekében mozgásteraputa szakember felkeresése javasolt. A szakember a felmérést követően személyre szabott edzéstervet készít.

Jótékony hatásai cukorbetegségben:

A fenti kedvező hatások együttesen a cukorbeteg gyógyulását, rehabilitációját idézik elő. Továbbá következtükben a kardiológiai események, pl. infarktus előfordulási esélye csökken.

I-es típusú cukorbetegek mozgásterápiája

Azok a II-es típusú cukorbetegek, akik érzékenyek a vércukorszintjük ingadozására vagy az I-es típusú diabétesszel rendelkező páciensek számára különösen fontos a mozgásterápia megfelelő szabályozása és monitorozása, hiszen így elkerülhetőek a „hipo”-zások, azaz a vércukorszint túlzott leesése az edzések alatt vagy utána.

Okoseszközök szerepe

Az aktivitás- és pulzusmérő eszközök kiemelten fontosak, hiszen ezek segítségével lehet pontosan meghatározni és sportolás közben mérni az edzés „dózisát”. Olyan ez, mint a vércukorszint mérése: a jelenlegi állapot, a kezelések hatását tudjuk vele ellenőrizni.

1. Aktivitás

Az órák elsősorban a lépésszámot tudják mérni, a fejlettebbek már különbséget tudnak tenni (az órába épített gyorsulás- mozgásérzékelővel) az aktivitás intenzitásában. Tehát meg lehet nézni, az előző napon hány percet töltött mozgással, üléssel, állással viselője. A gyógyulást nem csak az edzések, de a mindennapos, alacsony intenzitású mozgások is segítik – minél több, annál jobb! Ide sorolható a sétálás, házimunka végzése, könnyebb kertészkedés, de még a kutyasétáltatás is.

2. Edzések, pulzusméréssel

A pulzusmérés egy egyszerű módja a mozgás intenzitásának meghatározására. A mozgásterápiás felmérést követően egyénre szabottan lehet meghatározni a betegnek, pontosan mennyit / milyen gyakran / mit / milyen intenzíven (milyen pulzussal) kell mozognia ahhoz, hogy a mozgás egészségre gyakorolt pozitív hatásai akár már pár hét után jelentkezzenek. A szakmai ajánlások szerint a „közepes intenzitás” ajánlott, ami a maximális pulzus 65-75%-a (bár ez egyénenként eltérhet), amit úgy lehet jellemezni, hogy egy már izzasztó, közepesen fárasztó intenzitás. Ennek pontos meghatározásához elengedhetetlen a pulzusmérés.

Az edzés közbeni folyamatos pulzusmérés kedvező hatása:

  • egyénre szabottá válhat a mozgás (személyre szabott edzésterv)
  • lehetővé teszi a megfelelő pulzustartomány betartását
  • növeli a gyógyulás hatékonyságát
  • a fejlődés nyomon követhetőségét adja, mivel az adatok visszanézhetők
  • ellenőrizhető az otthoni edzés mozgásterapeuta által
  • segítséget nyújt a gyógyszeres terápia beállításában (pl. inzulin)

Milyen okoseszközöket érdemes használni?

Az aktivitásmérő karkötő jól használható a mindennapi fizikai aktivitás mérésére, növelésére, azonban ezek az eszközök a pulzust még nem mérik. A kalória- és lépésszámlálás, alvási idő rögzítés funkciójával bír. Különleges az inaktív testhelyzetre felszólító funkció, melynek keretein belül amennyiben a személy nem mozog 1-1,5 órán át, a karkötő rezgéssel jelez. Ilyenkor fel kell állni, sétálni, nyújtózkodni.

Cukorbetegek (és más krónikus betegek) számára inkább a már pulzusmérő funkcióval ellátott karkötők/órák javasoltak, mivel ezzel lehet pontosan meghatározni és személyre szabni a mozgást.

Ma már rengeteg ilyen eszközt lehet kapni, ezért nem könnyű feladat eligazodni közöttük. Vásárlásnál fontos szempont, hogy az óra csuklón méri a pulzust vagy szükséges hozzá mellpánt (ma már mindkettő megbízható módszer), az online felülete/applikációja, meg lehet-e osztani az adatokat edzővel, mozgásterapeutával, orvossal, és az ár-érték aránya is.

A mozgásterapeuták a felmérést követően segítenek a választásban is!

Forrás: https://www.cukorbetegkozpont.hu/

Hagyjon kommentet

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük