A cukrok, a cukros ételek és a finomított szénhidrátok a legnagyobb ellenségei a fogyókúránknak. Ilyen finomított szénhidrát például a pizza, a tészta, a fehér kenyér vagy éppen a sült krumpli. Ezek a táplálékok ugyanis nem tartalmaznak elegendő tápanyagot és rostot, amelyekre mindenképpen szükségünk van, ha fontos számunkra, hogy mennyi a súlyunk és milyen ételeket veszünk magunkhoz.
Ezek az ételek magas glikémiás indexszel rendelkeznek, gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami aztán drasztikusan le is csökken. Nemcsak a hangulatunk fog ingadozni az ilyen táplálékoktól, hanem az energiaszintünk is, ráadásul zsírlerakódást okozhatnak, azaz ezektől az ételektől fogunk aztán elhízni.
Amikor finomított vagy egyszerű szénhidrátot fogyasztunk, akkor egyszerre túl sok cukor kerül a véráramba, ami összezavarja az inzulintermelést és vércukorszint-ingadozást idéz elő. Ez előbb-utóbb inzulinrezisztenciát, majd később 2-es típus cukorbetegséget okozhat.
Amennyiben sok cukrot és finomított szénhidrátot eszünk, nemcsak a cukorbetegséggel, hanem más betegségekkel is számolnunk kell, mint például szívbetegség, elhízás és hangulati zavarok.
Az egyszerű szénhidrátok helyett az összetett szénhidrátokra kell elsősorban koncentrálnunk, mint például a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, amelyek stabilizálják a vércukorszintet és nem okoznak zsírlerakódást, azaz elhízást.
Az összetett, finomítatlan szénhidrátok stabilan tartják a vércukorszintet, fenntartják az egészséges testsúlyt, az egészséget és a jó hangulatot is biztosítani tudják.
Az egyszerű szénhidrátokkal ellentétben az összetett szénhidrátok lassan emészthetők, ezért nem emelik meg drasztikusan a vércukorszintet. Mindemellett tápanyagokban és rostokban is gazdagok, amelyek segíthetnek megelőzni a súlyos betegségek kialakulását, támogatják a fogyást és javítják az egészséget.
A jó szénhidrátok közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák, a barna rizs, az árpa, a quinoa, a korpa, a zabpehely. Ide sorolhatók a keményítőmentes zöldségek is, mint a spenót, a zöldbab, a kelbimbó és a zeller.
Ne feledkezzünk meg a hüvelyesekről sem, mint például a bab, a borsó és a lencse. Jó szénhidrátok a diófélék, illetve a gyümölcsök közül a citrusfélék, a bogyós gyümölcsök és az alma.
Forrás: https://gyogyszernelkul.com/