A cukorbetegek különféle csont- és ízületi rendellenességek fokozott kockázatának vannak kitéve. Ismerjük meg a különféle csont- és ízületi rendellenességeket, beleértve a tüneteket és a kezelési lehetőségeket.
Bizonyos tényezők, például az idegi károsodás (diabéteszes neuropátia), a szívkoszorúér-megbetegedések és az elhízás hozzájárulhatnak a csont- és ízületi károsodások kialakulásához – de az ok gyakran nem egyértelmű.
Charcot-Marie-Tooth-betegség
A Charcot-ízület, ami neuropátia talaján kialakult ízületi károsodás, deformitás a cukorbetegség egyik súlyos szövődménye. A Charcot-Marie-Tooth-betegség elsősorban a lábakat érinti.
Milyen tünetek jellemzőek?
A neuropátiás láb esetén előfordulhat zsibbadás, bizsergő érzés vagy érzékcsökkenés a végtagokban. Charcot-láb esetén az érintett ízületek meleg tapintatúvá, vörössé és duzzadttá, illetve instabillá válnak és súlyosan eldeformálódnak. Az érintett ízületben az elváltozások nem nagyon fájdalmasak a neuropátia miatti érzékelészavar következtében.
Hogyan kell kezelni?
Amennyiben az elváltozás időben felismerésre kerül, akkor a betegség progressziója lassítható. Segíthet a végtag tehermentesítése, a beteg korlátozottan végezzen nagyobb terhelést jelentő tevékenységeket, illetve javasolt ortopédiai rögzítők használata.
Cukorbetegséghez társuló kéz kisízületi mozgáskorlátozottság
A cukorbetegséghez társuló kéz kisízületi mozgáskorlátozottság (diabéteszes kéz szindróma), amit más néven diabéteszes cheiroartropátiának is neveznek, egy olyan rendellenesség, amelynek során a kéz bőre viasszerűvé válik és a kötőszövet megvastagszik. Végül az ujjak mozgása is korlátozottá válik. Az, hogy mi okozza ezt a betegséget, egyelőre nem ismert. Leggyakrabban hosszabb betegségtartamot követően alakul ki
Mik a tünetek?
Előfordulhat, hogy a beteg nem tudja teljes mértékben kinyújtani az ujjait, vagy a két tenyerét egymásnak lapítani.
Hogyan kell kezelni?
A vércukorszintek hatékonyabb kezelése és a gyógytorna lassíthatja ezen betegség progresszióját, de a korlátozott mozgásképesség visszafordíthatatlan lehet.
Csontritkulás (oszteoporózis)
A csontritkulás egy olyan betegség, aminek következtében a csontok meggyengülnek és hajlamossá válnak a törésekre. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő személyek esetében fokozott az oszteoporózis kialakulásának kockázata.
Mik a tünetek?
Az oszteoporózis ritkán okoz tüneteket a betegség korai szakaszában. Végül, a betegség előrehaladottabb stádiumában testmagasság-csökkenést, görnyedt testtartást és csonttöréseket tapasztalhatunk.
Hogyan kell kezelni?
Az egészséges életmód, beleértve a nagyobb terhelést jelentő tevékenységeket, például a gyaloglást, valamint a kalciumban és D-vitaminban gazdag kiegyensúlyozott étrendet – ideértve a szükség esetén alkalmazott táplálékkiegészítőket is – a legjobb módszer ezen betegség kezelésére. Néhány beteg esetében, akiknél a betegség súlyosabb vagy előrehaladottabb stádiumú, szükség lehet gyógyszeres kezelésre a későbbi csontvesztés megelőzése vagy a csonttömeg növelése céljából.
Oszteoartrózis
Az oszteoartrózis (artrózis, osteoarthrosis, osteoarthritis) egy olyan ízületi megbetegedés, amelyet az ízületi porc károsodása jellemez. A betegség bármely ízületet érintheti a szervezetben. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő személyek esetében nagyobb az ízületi porckopás kialakulásának kockázata, ami valószínűleg a 2-es típusú cukorbetegség egyik rizikófaktorának, az elhízásnak tulajdonítható, nem pedig magának a cukorbetegségnek.
Mik a tünetek?
Az oszteoartrózis fájdalmat, duzzanatot és merevséget idézhet elő, valamint az ízületek rugalmasságának vagy mozgásképességének elvesztését okozhatja.
Hogyan kell kezelni?
A kezelés a következőket foglalja magába: testmozgás és az egészséges testtömeg megtartása, az érintett ízület ápolása és pihentetése, gyógytorna, fájdalomcsillapító gyógyszerek használata és műtétek, például térd- vagy csípőprotézis-műtét (ízületplasztika, azaz artroplasztika). A kiegészítő kezelések – úgymint az akupunktúra és a masszázs – szintén hasznosak lehetnek a fájdalom kezelését illetően.
DISH
A diffúz idiopátiás szkeletális hiperosztózis (DISH), avagy más néven Forestier-féle betegség, az ínak és ínszalagok megkeményedését jelenti, ami általában a gerincoszlopot is érinti. A DISH összefüggésben állhat a 2-es típusú cukorbetegséggel, valószínűleg az inzulinszerű növekedési faktorok következtében, amelyek elősegítik az új csontnövekedést.
Mik a tünetek?
A test bármely érintett részén előfordulhat fájdalom, merevség vagy csökkent mozgástartomány. Ha a DISH gerincérintettségű, akkor a beteg merevséget tapasztalhat a hátban vagy a nyaki részeken.
Hogyan kell kezelni?
A terápia a tünetek kezelését foglalja magába, általában fájdalomcsillapítók alkalmazása révén (Tylenol, egyebek), és ritka esetekben műtétre lehet szükség, hogy eltávolítsák a betegség miatt képződött csonttömeget.
Dupuytren-kontraktúra
A Dupuytren-kontraktúra egy olyan deformitás, amelyben az egyik vagy akár több ujj is a tenyér felé hajlik. Ezt a tenyér és az ujjak kötőszövetének megvastagodása és hegesedése okozza. A Dupuytren-kontraktúra gyakran fordul elő azoknál az embereknél, akik hosszú ideje cukorbetegek, valószínűleg a diabétesszel kapcsolatos metabolikus változások következtében.
Mik a tünetek?
A tenyéren a bőr megvastagodása, a kéz kényszertartása figyelhető meg. Végül elképzelhető, hogy a beteg nem tudja teljesen kiegyenesíteni egy vagy akár több ujját sem.
Hogyan kell kezelni?
Ha a betegnek fájdalma van, akkor szteroid injekció segíthet a gyulladás csökkentésében. További lehetőséget jelent a műtét, a kollagenáz (kollagénbontó enzim) injekció és egy minimál invazív technika, az úgynevezett aponeurotómia, ami feloldja a letapadásokat a megvastagodott szövetekben, ha a betegség megakadályozza, hogy a beteg képes legyen megfogni a tárgyakat. Cukorbetegekben a szteroid alkalmazása a vércukor jelentős emelkedését vonhatja maga után, ezért szoros követés mellett, megfelelő körültekintéssel alkalmazható.
Befagyott váll szindróma
A befagyott váll szindróma egy olyan betegség, amit vállfájdalom és korlátozott mozgástartomány jellemez. A betegség általában csak az egyik vállat érinti. Habár az ok gyakran ismeretlen, a cukorbetegség gyakori kockázati tényező.
Mik a tünetek?
A befagyott váll szindróma fájdalmat vagy a váll mozgása során jelentkező érzékenységet, és ízületi merevséget okoz, illetve a mozgástartomány csökkenését idézi elő.
Hogyan kell kezelni?
Ha a kezelés korán megkezdődik, akkor az intenzív gyógytorna segíthet fenntartani a mozgásképességet és megőrizni az ízület mozgástartományát. Súlyos esetben lokális szteroidkezelés, vagy műtét lehet a megoldás.
Szerző:F. Zs., fordító – WEBBeteg.hu
Lektorálta: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus
Forrás: Bone and joint problems associated with diabetes (mayoclinic.org)