Előfordul kutyában, macskában, sőt az újabban teret hódított „egzotikus” házi kedvencek között, például a vadászgörényben halmozottan jelentkezik. Az állatorvoslás fejlődésével nemcsak könnyen, gyorsan felismerhető kedvenceink cukorbetegsége, de már rutinszerűen kezelhető is, ami régebben elképzelhetetlen volt.
Az állatok cukorbetegsége sokban hasonlít az emberéhez, de fajonként jelentős eltérések tapasztalhatók.
Magyarországon a háztartásokban egyes becslések szerint 2 millió kutyát és 2,2 millió macskát tartanak.
Levizsgázott Keksz, a vércukorszint-jelző kutya
A speciálisan képzett kutyák az alacsony/magas vércukorszint beállásakor megjelenő szag érzékelésével segítenek elkerülni a rosszulléteket.
Egy család álmát valósította meg a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület: a 6 éves, 1-es típusú diabétesszel élő Hangával levizsgázott Keksz, a vércukorszint-jelző kutya. A kislány, az édesanya és a törpeuszkár összehangolt munkája lenyűgözte a vizsgabizottságot. Az egyesület külföldi módszereket ötvözött és fejlesztett tovább annak érdekében, hogy a család igényeinek legmegfelelőbb, egyénre szabott képzést nyújthasson. Magyarországon még kevésbé ismert a rohamjelző kutyák munkája, pedig nagyon fontos feladatot láthatnak el, hiszen (előre)jelzik a vércukorszint ingadozását. A speciálisan képzett kutyák az alacsony/magas vércukorszint beállásakor megjelenő szag érzékelésével segíthetnek elkerülni gazdájuknak a rosszulléteket. Ezenkívül nagy lelki támogatást és biztonságérzetet nyújthatnak a diabéteszes embereknek. Az egyesület önkéntes munkatársai a képzés tényleges költségeit a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával teremtették elő.
Siklóssy-Kókay Zsófia beszámolója: „6 éves kislányunknál 2 éves korában diagnosztizálták az 1-es típusú diabéteszt. A korszerű technikai eszközök sokat segítenek a mindennapjainkban, ennek ellenére minden plusz segítségre nyitottak voltunk. Loványi Eszter barátnőmnek köszönhetően tudomást szereztünk, arról, hogy külföldön vércukorszint-jelző segítőkutyák dolgoznak diabéteszes emberek mellett és (előre) jelzik a vércukor alakulását. Tudtuk, hogy szeretnénk egy kutyát a családunkba és a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületnek köszönhetően vércukorszint-jelző kutya képzésébe kezdhettünk. Az egyesület segítségével kiválasztott törpeuszkár kutyus, először egy egyesületi nevelőszülőnél tanult 6 hónapot, majd beillesztették családunkba. Keksz az életünk részévé vált és a segítőkutyás képzések új, izgalmas feladatokat állítottak elénk. Kiképzőnk, Mányik Richárd heti rendszerességű képzéseket tartott nekünk és folyamatosan tartotta velünk a kapcsolatot, hogy az otthoni szituációkat jól kezelhessük. Két éves munka után, a spontán jelzések megjelenésével megpróbálhattuk a segítőkutya-vizsgát, amit sikeresen teljesítettünk. Jelenleg Keksz otthoni körülmények között speciális szag megjelenését képes azonosítani, ami alacsony vércukorszint mellett jelentkezik. Ezt a szagot jelzi nekünk (legtöbbször előre), így időben tudunk reagálni az alacsony vércukorszint elkerülésére, kezelésére.”