A cukorbetegek esetében gyakrabban jelentkezhetnek fog- és fogágyproblémák, ha magas a vércukorszintjük, mivel ez az állapot fokozza a fog- és ínyproblémákat. Súlyos esetben a fogak kieshetnek. Az ínybetegségek további súlyosbodását okozza, ha a cukorbeteg dohányzik és 45 évesnél idősebb.
Hogyan károsíthatja a cukorbetegség a fogakat és az ínyt?
Fog-és ínyproblámék bárkivel előfordulhatnak. A fogak felületének egyenetlenségeiben megtapadó, szerves anyagot és baktériumokat, gombákat tartalmazó massza, plakk képződhet, amely ha hosszabb ideig marad a fog felületén, a kalciumsók lerakódása révén fogkővé alakulhat. A magas vércukorszint elősegíti a baktériumok elszaporodását, aminek következtében az íny bepirosodik, begyllad és fogmosás közben vérezhet.
A fogágybetegség első jelei a piros, gyulladt, vérző íny. Ezek a problémák a fogágy-gyulladás (periodontitis) kialakulásához vezethetnek. Ez a folyamat úgy történik, hogy a fogak és az íny között tasakok képződnek, és lefelé terjednek a foggyökér, valamint az azzal határos csont között. Ezekben a tasakokban oxigénmentes környezetben gyűlik a lepedék, ami elősegíti a baktériumok növekedését. Amennyiben a folyamat előrehalad, a fog körül akkora lehet a csontpusztulás, hogy a fog meglazul és kiesik.
Hogyan ismerhető fel a már kialakult fog-és ínykárosodás?
Ha az alábbiak közül bármelyik vagy akár több problémát is észlelünk, akkor valószínűsíthető, hogy a cukorbetegség fogakat és a fogágyat érintő szövődményeiről van szó:
- piros, gyulladt, megduzzadt íny
- vérző íny
- az íny visszahúzódik a fogakról, így a fogak hosszabbnak látszanak
- meglazult vagy érzékeny fogak
- szájszag
- furcsa érzés harapás/rágás közben
- elmozduló műfogsor
Hogyan előzhető meg a fog- és fogágyproblémák kialakulása?
- Tartsuk vércukorszintünket a normál értékhez legközelebb
- Naponta legalább egyszer tisztítsuk ki a fogak közötti területet fogselyemmel, mert ezzel megelőzhető a fogkő kialakulása. A fogkő idővel megkeményedik, beépül az ínybe és súlyos problémákat okozhat.
- Minden étkezés után mossunk fogat és használjunk puha fogkefét. A helyes fogmosást plakkfestő tabletták segítségével lehet ellenőrizni, így meg tudunk győződni fogápolásunk hatékonyságáról.
- A műfogsor mindig tartsuk tisztán.
- Bármilyen fog vagy ínyproblémát észlelünk, azonnal forduljunk fogorvoshoz.
- Évente legalább kétszer ellenőriztessük fogaink állapotát fogorvosunkkal akkor is, ha nincsenek problémáink.
- Mindenképpen jelezzük a fogorvosnak, hogy cukorbetegek vagyunk.
Mit tehet a fogorvos fogaink és fogágyunk egészségéért?
- A fogorvos segítséget nyújthat nekünk fogaink és ínyünk ápolásában védelmében azáltal, hogy
- megtisztítja az esetleges lerakódásoktól és lellenőrzi a fogakat évente legalább kétszer
- segít elsajátítani a fogmosás és fogtisztítás megfelelő módját
- közli, ha bármilyen problémát talál és megbeszéli velünk az azzal kapcsolatos teendőket
- ellenőrzi, hgy a műfogsor stabilan illesztkedik
Fontos! A fogorvosi kezelés előtt gondoljuk át, hogy mi a teendő!
Vércukorszint csökkentő gyógyszert szedése esetén a fogorvosi kezelés megkezdése előtt konzultáljunk háziorvosunkkal és a fogorvosunkkal. Előfordulhat, hogy a kezelés közben is be kell venni gyógyszerünkből vagy esetleg ennünk kell a megfelelő vércukorszint biztosítása érdekében.
Előfordulhat, hogy a kezelés után kiszárad a szánk, nem tudunk enni vagy rágni még órákig esetleg napokig, ezért mindenképpen beszéljünk az orvosokkal arról, hogy ilyen esetben milyen élelmiszert ehetünk, kell-e esetleg változtatnunk a gyógyszeres kezelésünkben illetve hogy milyen gyakran ellenőrizzük vércukorszintünket.
Amikor a fogakról beszélünk, akkor általában csak az evésre gondolunk, azonban ennél többről van szó: az emésztés folyamata a szájban kezdődik. Meglepően sok probléma származik abból, hogy mi kerül be a szánkba és mi jön ki onnan. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a szánk egészsége befolyásolja a cukorbetegségünk kezelését csakúgy, ahogy a kezelés is befolyásolja szánk egészségét.
Bővebben: http://cukorbeteglettem.hu