Nem csak vitaminokkal, pozitív hozzáállással is segítheted szervezeted egészséges működését!
Kiegyensúlyozott, egészséges, változatos táplálkozás, C- és D-vitamin, cink és szelén bevitele, megfelelő folyadékpótlás, elegendő alvás, rendszeres testmozgás. Ezek mind alapvető fontosságú teendők, ha egészségesen működő, erős immunrendszert szeretnénk. Mivel ezekről valószínűleg már eleget hallottál, ezért úgy döntöttünk, hogy ezúttal kevésbé ismert, akár szokatlannak vagy meglepőnek tűnő immunerősítő módszereket mutatunk be neked. Természetesen egyiket sem mi magunk találtuk ki, ezek egytől egyig tudományos kutatásokkal alátámasztott tippek! Olvass tovább és tudd meg, milyen lépésekkel bővítheted még a közismert immunerősítő módszerek tárházát!
1. Nevess!
Nem véletlen a mondás: a nevetés a legjobb orvosság. A nevetéstől szaporábbá válik a pulzus és a légzés is, így több oxigén jut a test szöveteihez. A rekeszizom mozgása serkenti az immunrendszer motorját képző nyirokrendszer keringését. A szervezet endorfinokat (boldogsághormonokat) termel, ez oldja a stresszt és javítja az immunrendszer T-sejtjeinek működését. Olvass hát vicces történeteket és nézz meg egy régi kedvenc vagy éppen még nem látott vígjátékot!
2. Tarts háziállatot!
Számos kutatás bizonyította, hogy a háziállatok segítenek a vérnyomás csökkentésében, oldják a stresszt és szorongást, és erősítik az immunrendszert. Kimutatták például, hogy kutyasimogatás hatására megemelkedik az immunglobulin A nevű ellenanyag szintje a szervezetünkben. A kutyák és macskák fokozzák a babák légúti fertőzésekkel és allergiával szembeni ellenállást.
3. Egyél több gombát!
A gomba nemcsak egy változatosan felhasználható, ízletes alapanyag, kiváló immmunerősítő is. A gombák remek forrásai az immunrendszer megfelelő működéséhez szükséges szelénnek és nagyon gazdag forrásai az ergotionein és glutation nevű, rendkívül erős antioxidánsoknak. Egy kutatásban már 4 db csiperkegomba növelte a vírusokat elpusztító természetes ölősejtek aktivitását.
4. Vegyél egy hideg zuhanyt!
Nem, nem kell attól tartanod, hogy ettől megfázol, a hideg önmagában ugyanis senkinél nem okoz megfázást, a betegséget vírus váltja ki. A hidegnek való kitettség csökkenti a gyulladást, serkenti a gyulladásgátló és öntisztító folyamatokat, növeli az immunsejtek számát, és erősíti az antioxidáns védelmet. Egy kutatás szerint a pozitív hatáshoz már az is elég, ha a forró zuhany végén 10-12 °C-os vízzel zuhanyzol, 30-60 másodperc erejéig.
5. Gondold újra a salátáidat!
A salátafélék sötétebb külső leveleit általában kidobjuk, pedig éppen ezek tartalmazzák a legtöbb immunerősítő tápanyagot – például akár 50-szer több antioxidáns hatású karotinoid is lehet bennük, mint a belső levelekben. A retek levelét se hajítsd a kukába: 10-szer annyi C-vitamint biztosít, mint a gyökér, valamint kálium, vas, kalcium és foszfor is van benne. Mosd le, aprítsd fel és szórd rá a zöldsalátádra.
6. Bánj csínján a sóval!
Az már köztudott, hogy a túlzott sófogyasztás magas vérnyomáshoz vezet, árt a szívnek, ereknek, vesének és agynak is. De ez nem minden: egy német kutatás szerint a sok só immunrendszerünket is gyengíti, ugyanis csökkenti a granulocita nevű immunsejtek baktériumölő képességét. Még egy ok arra, hogy tartsuk magunkat a javasolt napi 5 gramm (kb. egy teáskanál) só beviteléhez.
7. Hallgass zenét!
A zene igazi gyógyszer testnek és léleknek is. Kutatások alapján, ha olyan zenét hallgatsz, amitől jól érzed magad, az szív- és érrendszerednek, agyadnak, idegrendszerednek és immunműködésednek is jót tesz. Zene hatására a szervezet több immunglobulin A-t és természetes ölősejtet termel, melyek a fertőzések ellen védelmet nyújtó ellenanyagok. Emellett a zenehallgatás az immunkárosító stressz szintjét is csökkenti.
8. Zenélj!
Legújabb kutatások szerint a hangszeres zenélés csökkenti a kortizol stresszhormon szintjét és enyhíti az immunrendszert gyengítő stresszt, szorongást és depressziót. Gyulladáscsökkentő hatása több hétig is tart, továbbá fokozza a fertőzések és rák ellen védelmet nyújtó természetes ölősejtek és limfokin-aktivált ölősejtek aktivitását. Ragadj hát hangszert és játszd el a kedvenc dalaidat!
9. Rágd meg jól az ételt!
Minden egyes falatot jó alaposan rágj meg. Ez nemcsak az ételben található tápanyagok emésztését könnyíti meg a szervezeted számára, hanem a Th17 elnevezésű immunsejtek termelését is serkenti a szádban. Ezek a sejtek jelentik a szervezet egyik első védelmi vonalát a kórokozókkal szemben.
10. Próbálj derűlátó lenni!
Bizonyos helyzetekben ugyan nem könnyű optimistának maradni, de megéri: kutatások szerint ha a jövőképünk pozitív, akkor erősebb az immunrendszerünk. Szervezz előre családi, baráti és egyedüli programokat és utazásokat, vizualizáld a saját jövődet, tűzz ki célokat. Szánj akár csak napi pár percet olyan tevékenységre, ami kikapcsol, feltölt, vagy csak ülj le pár percre és gondold át, mi mindenért érzel hálát.
11. Beszélgess, ölelkezz, szeretkezz!
Az ölelés, összebújás, csókolózás de akár csak a baráti beszélgetés is jót tesz az immunrendszernek. A rendszeres emberi kontaktus bizonyítottan csökkenti az immunitásra károsan ható stresszhormon szintjét, oldja a szorongást és elűzi a depressziót. A szervezet így hatékonyabban fel tudja venni a harcot a fertőzésekkel szemben. Egy kutatás szerint heti egy-két szexuális együttlét 30%-kal növeli a fertőzések ellen védelmet nyújtó immunglobulin A mennyiségét.
Forrás: https://netamin.hu/