Szerző: SZEGEDI LÁSZLÓ
Milyen módszerek vannak a természetes vérnyomáscsökkentésre? Mire kell figyelni a mindennapokban, hogy újra helyreálljon a vérnyomás? Mutatjuk!
Több mint 1,3 milliárd ember küzd magas vérnyomással világszerte, és Magyarországon is mintegy 3,5 millió embert érint a probléma. Enyhe formájában olyan tüneteket okoz, mint a fáradékonyság, szapora szívverés, rossz közérzet, fejfájás, izzadás, szédülés vagy koncentrációs zavarok. Azonban nemcsak a hétköznapokat nehezítheti meg, kezeletlenül rendkívül veszélyes tud lenni, mert súlyos tüneteket és akár halálos szövődményeket is okozhat! Gyakran teljesen tünetmentes, nagyon sokan nem is tudnak róla, hogy érintettek – ezért szokták „csendes gyilkosnak” is hívni. Pedig a magas vérnyomás jól kezelhető, a súlyosabb tünetek, szövődmények megelőzhetők, ha tudatosak vagyunk. A vérnyomás csökkentése természetes úton is lehetséges, cikkünkben mutatjuk, hogyan!
A magas vérnyomás tünetei
A magas vérnyomás eleinte nem, vagy csak alig észrevehetően okoz panaszokat, ám kezeletlenül hagyva számos szerv fokozatos károsodását okozhatja. Éppen ezért fontos a vérnyomás rendszeres mérése, akkor is, ha semmilyen tünetet nem tapasztalunk. A jól érzékelhető tünetek előrehaladott állapotban lévő betegségre utalnak.
- Gyakori fejfájás. Jellemzően tarkótájékon korlátozódik, lehet heves, lüktető, de tompa formában is jelentkezhet. Az erek károsodása, beszűkülése okozza.
- Szédülés. Szintén az erek állapotának romlására vezethető vissza, illetve a belsőfül keringési zavara is kiválthatja.
- Fáradékonyság, koncentrációs zavar. A magas vérnyomás kifárasztja a szívet és zavart okoz az agyi keringésben is.
- Felerősödő szívdobogás. Nagyobb nyomással szemben a szívnek erősebben kell pumpálnia.
- Mellkasi fájdalom. Ezt a szív vérellátásának csökkenése okozza.
- Légszomj. A magas vérnyomás hatással van a szív- és tüdőműködésre is, ami légszomjat okozhat. Észrevehetőbb aktívabb testmozgáskor.
- Orrvérzés. A hajszálerek falát érő megnövekedett nyomás okozhat visszatérő orrvérzést.
- Homályos látás. A retina nem megfelelő vérellátása homályos látáshoz, akár teljes látásvesztéshez is vezethet.
Kezeletlenül hagyva a magas vérnyomás veszélyes, akár végzetes szövődményeket okozhat. Értágulat (aneurizma), stroke (agyérgörcs, agyvérzés), szívinfarktus, szívelégtelenség, és veseelégtelenség – ezek kockázatát minden esetben növeli a magas vérnyomás. Hosszú távon szellemi hanyatlás, demencia is kialakulhat miatta. A végtagi erek szűkülete amputációhoz, a szem ereinek károsodása pedig látásromláshoz, vaksághoz is vezethet.
A természetes vérnyomáscsökkentés 9 módszere
Táplálkozásunk és életmódbeli döntéseink is képesek befolyásolni a vérnyomásunkat, méghozzá akár egészen jelentős mértékben. Ez egyúttal azt jelenti, hogy már néhány apróbb változtatás is csökkentheti a vérnyomást, így késleltetheti, csökkentheti a gyógyszeres kezelés szükségességét. Az étrend- és életmódbeli változtatás mindig alapja a kezelésnek, még gyógyszerek szedése mellett is – sőt, egyes esetekben már önmagukban a természetes módszerek is elegendőnek bizonyulhatnak.
Egészséges testsúly elérése és fenntartása
A felesleges kilók leadása az egyik leghatékonyabb vérnyomáscsökkentő módszer. A túlsúly és az elhízás (különösen a hasi zsír) erős kockázati tényezője a magas vérnyomásnak és a szív- és érrendszeri betegségeknek. A zsírszövet gyarapodása komplex változásokat idéz elő a szervezetben (hormonrendszerben, idegrendszerben, veseműködésben), amitől kialakul vagy rosszabbodik a magas vérnyomás. Egy 25 kutatást összefoglaló tanulmány szerint 1 kg súlycsökkenéssel kb. 1 Hgmm csökkenés érhető el a vérnyomásban.
Rendszeres sportolás, testmozgás
A fizikai aktivitás a magas vérnyomás megelőzésében és kezelésében egyaránt segít, mert erősíti a szívet, javítja az erek állapotát, csökkenti a stresszt és támogatja a súlycsökkentést is. Rendszeres mozgással akár 6-8 Hgmm csökkenés is elérhető. Legalább 30 perc mérsékelt testmozgás javasolt a hét legtöbb napján – amitől gyorsabb a légzés, szaporábban ver a szív és kimelegszik a test. Például tempós séta, kocogás, úszás, kerékpározás, táncolás. A tempót, távolságot fokozatosan emeljük!
Légzőgyakorlatok végzése
Lassú légzés és meditatív mozgásformák, például jóga és tai chi segítségével csökkenthető a szervezetben a stresszhormonok szintje. Ez azért hasznos, mert így csökken a renin nevű, vese által előállított és vérnyomást növelő enzim szintje is. Reggel és este is szánjunk 5 percet légzőgyakorlatra. A 4-7-8 az egyik legjobb módszer: belégzés orron át, 4-ig elszámolva, lélegzet bent tartása, 7-ig elszámolva, majd kilégzés szájon át, 8-ig elszámolva.
Csökkentett sóbevitel
A sóban lévő nátrium kis mennyiségben létfontosságú, ám túlfogyasztása emeli a vérnyomást. A szakemberek naponta legfeljebb 1500-2300 mg nátrium (kb. 4-6 g konyhasó) bevitelét javasolják. Ezzel nagyjából 5-6 Hgmm vérnyomáscsökkenés érhető el, hosszú távon akár ennél is nagyobb. Só helyett zöldfűszerek használata, a feldolgozott élelmiszerek kerülése, az otthoni főzés és a címkék alapos átolvasása is segít a sóbevitel csökkentésében.
Fokozott káliumbevitel
Míg napjainkban nátriumból túl sokat, addig káliumból túl keveset viszünk be. A kálium segíti a testet a felesleges nátrium eltávolításában, támogatja a szív-érrendszer egészségét. Az ajánlott bevitel napi 4700-5000 mg kálium. Kiváló forrásai: banán, narancs, grapefruit, spenót, avokádó, burgonya, édesburgonya, sárgarépa, leveles zöldségek, dió, kesudió, földimogyoró, vesebab, szójabab, lencse, pisztráng, tonhal, tej, joghurt.
Elegendő pihenés
Minden éjszaka 7-8 óra pihentető alvás javasolt, mivel minél kevesebbet alszik valaki, annál jobban emelkedik a vérnyomása. Fontos, hogy mindig ugyanakkor feküdjünk és keljünk, legyen kényelmes a fekhelyünk, sötét, csendes és hűvös a hálószobánk, kerüljük a túlevést, a koffeint, az alkoholt és a nikotint az esti órákban, a képernyők és kijelzők bámulása helyett pedig csináljunk valami relaxálót (pl. olvassunk vagy vegyünk egy meleg fürdőt) a lefekvés előtti órában.
Stressz csökkentése
A túlhajszoltság, a sok stressz bizonyítottan hozzájárul a vérnyomás növekedéséhez. A Kaliforniai Egyetem kutatása szerint a hetente 41 óránál többet dolgozó embereknél 15%-kal nagyobb a magas vérnyomás kialakulásának kockázata. Ne vállaljuk túl magunkat a munka és magánélet területén sem, igyekezzünk kerülni a stresszt kiváltó tényezőket, mozogjunk (lehetőleg a friss levegőn), keressünk feltöltő, örömöt okozó hobbit, menjünk el masszázsra, ápoljuk a társas kapcsolatainkat.
Gyógynövények használata
A fokhagyma nemcsak fűszer-, hanem gyógynövény is, amely bizonyítottan segít a vérnyomás csökkentésében: az első, szisztolés értéket 7-16 Hgmm-rel, a második, diasztolés értéket 5-9 Hgmm-rel is lejjebb viheti. Ételekben vagy nyersen is fogyaszthatjuk, de ideálisabb szagtalanított kivonat formájában szedni. A galagonya a népgyógyászat „szívgyógyszere”, orvosi tanulmányok szerint is vérnyomáscsökkentő, szívritmust szabályozó, szíverősítő, keringésjavító, értisztító hatású. Gyógyteaként a mezei zsurlót, pásztortáskát, diólevelet és gyömbért is ajánlott fogyasztani.
Q10 koenzim pótlása
A Q10 koenzim egy vitaminszerű anyag, amit szervezetünk képes előállítani, illetve bizonyos ételekben (pl. belsőségek, húsok, halak, olajos magvak, brokkoli, avokádó, növényi olajok) is megtalálható. Elengedhetetlen a sejtek energiatermeléséhez, fontos szerepet játszik a szív- és érrendszer egészségében. Sajnos 25 éves kortól folyamatosan csökken a Q10-termelésünk, 65 éves korra már csak fele a fiatalkori szintnek. Étrend-kiegészítővel azonban hatékonyan pótolható, és kutatások szerint 12 hét alatt a szisztolés vérnyomást akár 17 Hgmm-rel, a diasztolés vérnyomást 10 Hgmm-rel csökkentheti.
Mikor célszerű orvoshoz fordulni?
Sajnos a magas vérnyomás napjainkra annyira gyakorivá vált, hogy sokan nem is veszik kellően komolyan. Pedig a magas vérnyomás nemcsak a hétköznapokat teheti nehezebbé, hanem nagyon komoly szövődményeket rejt magában, így ha nincs kezelve, akkor nagyon veszélyes betegség.
A vérnyomáscsökkentés és egészséges vérnyomás fenntartásának alapja az életmódváltás. Bizonyos esetekben azonban a kezelés szakember segítségét igényli, hogy idejében megelőzhető legyen a baj.
Alábbiak esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz:
- fejfájás, mely gyakran tarkótáji, lehajoláskor fokozódik, és spontán csillapodik
- szapora szívverés, heves szívdobogásérzés, szabálytalanságok, kihagyások
- ok nélküli verejtékezés
- állandó fáradékonyság
- fulladás, légszomj (nyugalomban és/vagy terhelésre)
- gyakori tompa mellkasi fájdalom
- nem forgó jellegű szédülés
- átmeneti látászavar, hallászavar
- kéz vagy láb zsibbadása és/vagy gyengesége
- koncentrációképesség csökkenése
- gyakori orrvérzés
A magas vérnyomás évekig, sőt évtizedekig is tünetmentes maradhat, felismerésének egyetlen biztos módja a vérnyomás rendszeres ellenőrzése. Ha többször is 140/90 Hgmm-t vagy magasabb értéket mérünk, akkor magas vérnyomásról beszélünk.
Bármelyik tünet fennállása vagy magas vérnyomás mérése esetén kérjük ki szakember véleményét. A tapasztalt tüneteket el kell mondani az orvosnak, aki további kérdések és vizsgálat után felállítja a diagnózist, életmódtanácsokat javasol, és a kezeléshez gyógyszert is felírhat.
Súlyos fejfájás, súlyos mellkasi fájdalom, hányinger, hányás, zavartság, orrvérzés, homályos látás, légszomj, görcsroham, ájulás – ezek a hipertóniás krízis jelei, amikor hirtelen 180/120 Hgmm fölé emelkedik a vérnyomás. Ilyen érték és egy vagy több tünet esetén azonnal hívjuk a 112-t!
A „csendes gyilkos” odafigyeléssel leküzdhető
Riasztó és elszomorító tény: a magas vérnyomás világszerte a halálozás első számú oka, de az érintettek fele nem is tud a bajáról. A tünetekre mindenképp érdemes figyelni, ám ezek gyakran már csak vészesen magas vérnyomás esetén jelentkeznek. Rendszeres vérnyomásméréssel viszont az esetek 100%-ában elkaphatjuk a „csendes gyilkost”. Ha többször is magas értéket mérünk, esetleg tünetek is jelentkeznek, orvoshoz kell fordulni. A vérnyomás csökkentéséhez óriási segítséget nyújt a helyes étrend, étrend-kiegészítés és életmód: természetes úton a vérnyomásban akár több tíz Hgmm csökkenés is elérhető. Gyógyszeres kezelésről minden esetben az orvos dönt.
Forrás: https://netamin.hu/