Szédülés, hideg veríték és akár ájulás – jelek, amelyek alacsony vércukorszintre utalhatnak. De mi is történik a szervezetünkben, ha leesik a cukrunk?
Agyunk működéséhez glükózra van szükségünk. Ez szervezetünk egyik fő energiaforrása, amely a vérkeringésen keresztül jut el minden egyes sejtünkhöz. Amikor pedig vérünk cukortartalma túl alacsonyra esik, hipoglikémiáról beszélünk.
Mikor túl alacsony a cukrunk?
A normális éhgyomri vércukorszint 3,3-6,0 mmol/l között van. Ha ennél az értéknél lejjebb csökken a cukrunk, szervezetünkben elhárító mechanizmusok egész lánca indul be: gátlódik az inzulin elválasztása, megkezdődik a cukor felszabadítása a máj szénhidrátraktáraiból, csökken az izmok cukorfelvétele, és a zsírbontás is megindul.
Mitől eshet le a cukrunk?
Több oka is lehet annak, hogy vérünk cukorszintje kritikusan lecsökken. Okozhatja például:
- étkezés kihagyása
- nem megfelelő mennyiségű táplálékbevitel
- a megszokottnál megterhelőbb testedzés anélkül, hogy plusz kalóriabevitel történt volna
Milyen tüneteket okoz?
Szervezetünk számos tünettel próbál figyelmeztetni bennünket annak érdekében, hogy tegyünk valamit a lecsökkent vércukorszint ellen. Figyelmeztető jelek lehetnek:
- kínzó éhségérzet
- reszketés
- izzadás, hideg veríték
- szívdobogás
- sápadtság
- fejfájás
- szédülés
- homályos látás
- ájulás, eszméletvesztés
Ha leesik a cukrunk, de nem tudunk táplálékhoz jutni, állapotunk súlyosbodhat is, akár görcsös roham vagy kóma is bekövetkezhet.
Különbséget kell azonban tenni az egészséges emberekben és a cukorbetegekben bekövetkező hipoglikémia között.
Alacsony vércukorszint cukorbetegeknél
Cukorbetegeknél a hipoglikémiás állapot kialakulása és lefolyása is különböző lehet, mint egészséges társaiknál.
Az 1-es típusú cukorbetegeknél az inzulin túladagolása is okozhat kórosan alacsony vércukorszintet, de például az is, ha a beteg a szokásos inzulinmenyiséghez nem evett megfelelő mennyiségű ételt. Jó esetben az érintettek megérzik, ha leesett a vécurkoszintjük, és még idejében be tudnak kapni néhány szőlőcukrot. Rosszabb esetben sajnos az is előfordulhat, hogy bármiféle előzetes tünet nélkül a beteg egyszer csak eszméletét veszti . Ilyenkor nagyon fontos, hogy a cukorbetegeknél lévő sürgősségi glukagon injekciót egy hozzáértő beadja.
A 2-es típusú cukorbetegeknél ritkábban lép fel inzulinkezelés következtében hipoglikémia. Náluk sokkal inkább a nem megfelelő táplálkozás, étkezések kihagyása okozhatja, amelyet ugyanúgy gyorsan lehet orvosolni néhány szőlőcukorral. Fontos, hogy ha a 2-es típusú cukorbeteg szulfanilurea típusú vércukorszint-csökkentő gyógyszert szed, akkor hipoglikémia esetén tilos a glukagon adása.
De bármilyen típusú cukorbetegségről legyen is szó, az alacsony vércukorszint elkerülése végett nagyon fontos az előírt diéta betartása.