Mi a koleszterinszint, és hogyan mérik az orvosok?
A koleszterinszintek életkor, testsúly és nem szerint változnak. A szervezet az életkor előrehaladtával több koleszterint termel, ezért az orvosok azt javasolják, hogy 20 éves kor felett mindenki rendszeresen, körülbelül 5 évente ellenőrizze koleszterinszintjét.
A koleszterin viaszos, zsírszerű anyag, és két típusa van: az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) és a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL).
Ha túl sok LDL, azaz „rossz” koleszterin van a véráramban, az felhalmozódhat az erekben, és zsíros lerakódásokat, úgynevezett plakkokat képezhet. Ezek a plakkok egyéb problémákhoz, többek között szívrohamhoz és agyvérzéshez vezethetnek
A szemünk is jelzi, ha magas a koleszterinszintünk – kattintson!
Az össz- és LDL-koleszterinszintnek alacsonynak kell lennie. De ha több HDL, azaz „jó” koleszterin van a vérben, az csökkentheti a szívroham vagy a stroke kockázatát.
Az orvosok mérhetik a HDL-, az LDL- és az összkoleszterinszintet is.
Koleszterinszint és életkor
A koleszterinszintek az életkor előrehaladtával általában emelkednek. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Hivatal azt ajánlja, hogy a 20 éves vagy annál idősebb emberek 5 évente ellenőrizzék koleszterinszintjüket vagy gyakrabban, ha más szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezői is fennállnak.
Jellemzően a férfiaknak egész életük során magasabb a koleszterinszintjük, mint a nőknek. A férfiak koleszterinszintje az életkor előrehaladtával emelkedik, a nőké pedig a menopauza után.
Koleszterin értékek
Az alábbi táblázat az egészséges koleszterinszinteket mutatja életkoronként az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szerint. Az orvosok a koleszterint milligramm per deciliterben (mg/dl) mérik.
Koleszterin típusa | 19 évnél fiatalabbnak | 20 évesnél idősebb férfiak | 20 évesnél idősebb nők |
---|---|---|---|
összkoleszterinszint | kevesebb 170 mg/dl | 125-200 mg/dl | 125-200 mg/dl |
non-HDL | kevesebb mint 120 mg/dl | kevesebb mint 130 mg/dl | kevesebb mint 130 mg/dl |
LDL | kevesebb mint 100 mg/dl | kevesebb mint 100 mg/dl | kevesebb mint 100 mg/dl |
HDL | több mint 45 mg/dl | 40 mg/dl vagy magasabb | 50 mg/dl vagy magasabb |
Koleszterinszintek felnőttek számára
Az öregedéstől eltekintve, a koleszterinszint változása általában egészségügyi állapotokból és életmódbeli tényezőkből ered.
Teljes koleszterinszint
A 200 mg/dl alatti összkoleszterinszint egészségesnek számít felnőttek esetében. Az orvosok a 200-239 mg/dl-es értékeket határértéknek, a legalább 240 mg/dl-es értékeket pedig magasnak tekintik.
LDL-koleszterin
Ideális esetben az LDL-koleszterinszintnek 100 mg/dl alatt kell lennie. Ha a koleszterinszint 100-129 mg/dl között mozog és az illetőnek nincsenek egészségügyi problémái, akkor még nem kell izgulnia. Azonban a szívbetegségben vagy annak kockázati tényezőiben szenvedőknél már ebben a szakaszban az orvosok kezelést javasolhatnak.
Ha valakinek az értéke 130-159 mg/dl, az már határeset, míg a 160-189 mg/dl-es értékek magasnak számítanak. A legalább 190 mg/dl-es érték nagyon magasnak számít.
HDL-koleszterin
Az orvosok azt javasolják, hogy a HDL-szintet tartsuk magasan. A 40 mg/dl alatti értékkel rendelkezőknél fennállhat a szívbetegség kockázata.
Ha valakinek az értéke 41-59 mg/dl, azt az orvosok határesetnek tekintik. Az optimális HDL-szint 60 mg/dl vagy magasabb.
Gyermekek koleszterinszintje
- Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint a gyermekek összkoleszterinszintjének 170 mg/dl alatti értékekkel kell rendelkeznie.
- A magas határérték 170-199 mg/dl, a 200 mg/dl vagy annál magasabb érték pedig magasnak számít.
- Az LDL-koleszterinszintnek 110 mg/dl alatt kell lennie. A határérték 110-129 mg/dl, és minden 130 mg/dl feletti érték magasnak számít.
A koleszterinszintre milyen tényezők vannak hatással?
Bizonyos betegségek és az egészségtelen életmód növelhetik a koleszterinszintet. A 2-es típusú cukorbetegség például megemeli az LDL-koleszterinszintet. A telített zsírokban gazdag étrend és az alacsony testmozgás is hozzájárulhat a magasabb koleszterinszinthez.
Ha valakinek a családjában előfordul magasabb koleszterinszint, akkor nála is nagyobb valószínűséggel jelentkezik a probléma.
Koleszterinszint csökkentése
A következőképp lehet csökkenteni a koleszterinszintet:
- szívbarát élelmiszerekben gazdag étrend, beleértve a sok gyümölcsöt és zöldséget, sovány fehérjéket és teljes kiőrlésű gabonaféléket.
- a dohányzásról való leszokás
- normális testsúly
- a stressz kezelése
- legalább napi 30 perc mozgás
Minél korábban vált valaki életmódot, annál jobb lesz a koleszterinszintje, mivel a koleszterin idővel felhalmozódik. A magas koleszterinszint bármely életkorban növeli a szívbetegségek, a szívroham és a stroke kockázatát. Ezek a kockázatok idővel csak növekednek.
Magas koleszterin: akár gyógyszer nélkül is csökkenthető – olvasson tovább!
Magas koleszterinszint kezelése gyógyszerrel
Ha az életmódbeli változtatások önmagukban nem képesek csökkenteni a magas koleszterinszintet, akkor az orvosok gyógyszeres kezelést javasolhatnak. A következő gyógyszerek és étrend-kiegészítők segíthetnek:
- Statinok: ezek a gyógyszerek megakadályozzák, hogy a máj koleszterint termeljen.
- Epesav-szekvenáló szerek: ezek a gyógyszerek csökkentik a táplálékból felszívódó zsír mennyiségét.
- Koleszterinfelszívódást gátló szerek: ezek a gyógyszerek csökkentik a triglicerideknek nevezett zsírok szintjét a vérben, és csökkentik a táplálékból felszívódó koleszterin mennyiségét.
- Egyes vitaminok és étrend-kiegészítők: ezek, mint például a niacin, megakadályozzák, hogy a máj eltávolítsa a HDL-t, és csökkentik a trigliceridek szintjét.
- Omega-3 zsírsavak: ezek növelik a HDL-szintet és csökkentik a trigliceridszintet.
Magas koleszterin: mikor kell orvoshoz fordulni?
18 éves kora előtt az orvosnak legalább kétszer ellenőriznie kell a gyermek koleszterinszintjét. Ha a gyermek családjában előfordult már szívbetegség, túlsúly az orvosok javasolhatják, hogy gyakrabban ellenőrizzék a szinteket. A 20 éves vagy idősebb felnőttek koleszterinszintjét 4-6 évente kell egészségügyi szakembernek ellenőriznie.
Forrás: MedicalNewsToday