A diabéteszes láb, vagy más néven cukorbeteg láb a cukorbetegség egyik gyakori szövődménye. Kialakulásában összetett patológiai elváltozások játszanak szerepet. A probléma előfordulhat 1-es és 2-es típusú cukorbetegség esetében is, általában hosszabb ideje fennálló cukorbetegség esetén és tartósan rossz anyagcsere helyzet fennállásakor. Diabéteszes láb legsúlyosabb szövődménye a talpi fekély, legfontosabb tünetei közé tartozik a száraz bőr, gombás fertőzések, lábujj deformitások.
Diabéteszes láb szindróma
A cukorbeteg láb szindróma alatt azt értjük, hogy a cukorbetegségre jellemző tünetek együttesen vannak jelen. Első időszakban jellemző az idegi károsodási tünetek jelenléte a kórképre, majd idővel a keringési zavar tünetei is megjelenhetnek. A lábamputálások közel felének hátterében cukorbetegség áll. Elkerülhető lenne a lábamputáció, hogy a cukorbetegek egyensúlyban tartanák vércukorszintjüket, megfelelő cukorbeteg kezelési módban részesülnének, figyelnének a diabéteszes láb tüneteire, megelőznék a cukorbeteg láb kialakulását.
Diabéteszes láb tünetei
Számos különböző tünet jellemzi a kórkép fennálását.
Az idegi károsodás jellemző tünetei:
- bizonytalan járás, láb helyzetének érzekélescsökkenése
- érzékelési zavarok (nem érzi a nyomást, hideget, meleget a lábán)
- égő, bizsergő érzés
- nagyon száraz bőr a lábon
- kevesebb izzadás
- láb kipirosodása, forróságérzet
- láb formájának deformitása
- bőrkeményedések kilakulása
A keringési zavar tünetei közé tartozik:
- sebek, fekélyekmegjenelése a lábon
- lábfájdalom
- hideg, sápadt lábak
- láb bőrének színváltozása
- fényes, sima bőr
- lassan növő lábkörmök, lábköröm megvastagodás
- lábszőrzet elvesztése
- lábikra görcsök
Cukorbeteg láb kezelése
Elsősorban a orvosi feladat a diabéteszes láb kezelése, hiszen az elsődleges feladat a láb boltozatának megörzése és a mozgásképesség megörzése. Ez általában speciális talpbetétekkel szokták kezelni.
A kóros nyomáspontok miatt kialakult bőrkeményedések és tyúkszemek kezelése, valamint ezek kialakulásának megelőzése illtetve visszafordítása.
Ha elkerülhetetlen a sebészi beavatkozás akkor is igyekszik az orvos a legkisebb beavatkozást elvégezni és a kezelt felületeket a legmodernebb sebkezelési módszerekkel befedni a diabéteszes lábat.
Ezek az orvosi kezelések is hatástalanok vagy csak rövid ideig tartósak, ha közben nincs betartva a diéta valamint nincsenek megfelelően beállítva a páciens gyógyszerezése.
Diabeteszes láb kezelése a Cukorbetegközpontban:
Központunk nagy hangsúlyt fektet a minél modernebb és hatékonyabb kezelés mellett, hogy a hozzánkforduló páciensek a legjobb szolgáltatást kapják az egészségük javulása érdekében. Éppen ezért a cukorbeteg láb kezelése során mézes sebkezelésen kívüllökéshullám terápiát is alkalmazunk, hogy lerövidítsük a gyógyulási időt miközben az okozott kellemetlenségeket is enyhítjük.
Diabéteszes láb kezelése otthon
Van néhány fontos szempont, melyet érdemes szem előtt tartania diabéteszes lábbal élőknek:
- kerülje a túl forró vízben való fürdőzést
- mezítláb járás is sérüléseket okozhat a lábon, ezért kerülendő
- bőrkeményedés, tyúkszem, bütyök kezelését bízza szakemberre
- legkisebb deformitás, érzéskiesés észrevétele esetén is forduljon diabetologushoz, ortopéd szakorvoshoz
- viseljen kényelmes cipőt, mely nem szorít
- szükség esetén használjon kényelmes, speciális talpbetétet
Láb egészségnek megőrzése
A diabéteszes láb szindróma esetében kimelten igaz, hogy sokkal könyebb a problémát megelőzni, mint a már kialakult problémát kezelni.
Mit tehet a lába egészsége érdekében?
- Mérje rendszeresen a vércukor szintjét!
- Tartsa az orvosával egyeztetett céltartományban a vércukor értékét, HbA1c értékét és koleszterin szintjét.
- Mozgjon rendszeresen! Napi 150 perc közepes intenzítású kardio mozgás (gyaloglás, séta, kerékpározás stb) javasolt a cukorbetegség kezelése érdekében minimum.
- Végezzen rendszersen értrona gyakorlatokat!
- Figyeljen az étkezésére, kövesse az előírt cukorbeteg diétát, fogyasszon többnyire alacsony glikémiás indexű ételeket!
- Ápolja a lábát rendszeresen, és naponta egyszerr vizsgálja át alaposan a lába állapotát!
- Hidratálja a lábát lábápoló krémekkel, hogy elkerülje a bőrének kiszáradását!
- Bőrkeményedés esetén enyhe esetben otthonában is eltávolíthatja habkővel, előre haladottabb állapotban forduljon szakemberhez a professzionális lábápolás érdekében!
- Körömápolás se felejtse ki! Körömvágásnál kövesse a lábujjak ívét, majd reszeléssel vegye el a körömszél élességét. Soha ne vágja ki a körömágyat. Amennyiben benő a körme, vagy körömfertőzést kapott, forduljon gyógypedikűröshoz.
- Viseljen mindig kényelmes cipőt és zoknit! Túlságosan bő vagy éppen túl szűk cipő viselése nem ajánlott. Előbbi esetben a nyomásnak kitett helyeken nyomásos sebek, fekélyek alakulhatnak ki, utóbbi esetben járás közben csúszkálhat a cipőben a láb, ami feldörzsölheti a bőrt és vízhólyagok kialakulásával járhat. Szükség esetén viseljen diabtészes talpbetétet.Zoknia ne vágjon a lábába, ne legyen túl szoros gumival ellátva. Műszálas zoknikat kerülje.
- Amennyben seb jelenik meg a lábán, és nem gyógyul, mielőbb forduljon szakorvoshoz!
Téma szakértője
- DR. MEDGYESY GÁBOR
- Szakterületek:
- sebész
Forrás: https://www.cukorbetegkozpont.hu